15 اسفند روز درختکاری مبارک

امروزه با صنعتي شدن جوامع بشري درختان نقش مهم تري در زندگي بشر ايفا مي كنند؛از سويي، مقدمات پيشرفت بيشتر صنعت و فناوري را موجب مي شوند و منابع تامين كننده محصولاتي نظير وسايل چوبي، مبلمان، لوازم التحرير (كاغذ، انواع مدادهاي مختلف)، ‌الوار و هزاران محصول ديگر محسوب شده اند و از سوي ديگر، به منزله ريه هاي يك شهر تلقي شده و نقش مهمي را در تامين سلامت اعضاي جامعه ايفامي كنند.چرا كه به دليل فعاليت كارخانجات صنعتي و نيز ازدياد وسايل نقليه عمومي و فعاليت روزانه آنها در سطح شهرهاي بزرگ، آلاينده ها و گازهاي مهلك و خطرناكي نظير دي اكسيد كربن، در هواي شهرها فزوني يافته و سلامت افراد را تهديد مي كند؛افزايش هر چه بيشتر اين مواد آلاينده، كاهش ميزان اكسيژن در هوا را سبب مي شود و اين وضع نامساعد گروه هاي آسيب پذير نظير بيماران ريوي و قلبي، سالخوردگان و كودكان را بيشتر تهديد مي كند. در چنين شرايطي مسأله درخت و درختكاري راه حلي مناسب براي مبارزه با آلودگي هاي مذكور به شمار مي آيد. ايجاد جنگل هاي مصنوعي و فضاي سبز در اطراف شهرهاي بزرگ به تأسيس كارخانجات توليد اكسيژن مي ماند و همچنین توجه به روز درختکاری نیاز به برنامه ریزی عمیق تری در وضعیت اجتماعی دارد، به این معنا که این موضوع باید در وجود هر یک از افراد جامعه نهادینه شود و نباید به این شکل باشد که تنها در این روز به کاشت درخت و نهال مبادرت ورزیم و در موقعیت های دیگر به تخریب محیط زیست بپردازیم! جنبه های ظاهری و نمایشی چنین روزهایی، باید به جنبه های زیست محیطی و فرهنگی تبدیل شود تا بتوان در آینده از آن ها به عنوان یک جنبش اجتماعی یاد کنیم.

به طور خلاصه روز درختکاری بهانه ‌ای است، برای این که ما به محیط زیست احترام گذاشته، به احیاء آن بپردازیم ودر حفظ آن بیشتر کوشا باشیم. امید است با تلاش درجهت کاشتن حتی یک نهال کوچک، سهم خود را در زیبایی و آبادانی هرچه بیشتر کشور خویش ادا سازیم، که یقیناً کاری پسندیده است.

در راستای این هدف نیکو، با همکاری شهرداری استان تهران و سازمان محیط زیست شهرری، کارخانه ستوده بتن اقدام به کاشت 150 اصله نهال در منطقه 20، جنب آزادراه رستگارمنش،جهت حمایت از محیط زیست، همکاری در پروژه های  زیبا سازی شهر و مدیریت شهری نموده است که این کار بهانه ای برای ادای دِین ما به طبیعت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *